reklama
kategoria: Zdrowie
1 czerwiec 2020

Poznaj dzikie rośliny jadalne

fot. nadesłane
Mlecz (mniszek lekarski), nasturcja, pokrzywa, bratki polne, podbiał pospolity – czy wiesz, że nadają się do jedzenia? Mimo nachodzących Cię wątpliwości, warto spróbować, jak smakują. Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie dzikich kwiatów w naszej kuchni, np. można przyrządzić je tak jak warzywa, albo po prostu dodać je jako przyprawy. Znanymi zabiegami na tym polu są pęczki stokrotek, które można dodać po prostu do sałaty, albo płatki mleczu dodawane do… twarogu! Rośliny te mają swoje zalety: są niskokaloryczne i bogate w witaminy i minerały, zawierają błonnik, a także cenne olejki eteryczne.
REKLAMA
Co wybrać: liście, kwiaty czy łodygi?

Wartość odżywcza dzikich roślin zależy od ich cyklu rozwoju, także dobrze jest dowiedzieć się wcześniej, kiedy należy zbierać interesujący Ciebie gatunek. Jest to bardzo ważne, gdyż niektóre kwiaty zbiera się w pąkach, a niektóre zaraz po rozwinięciu. Dodatkowo, zależy to od gatunku, a także od tego, czy wykorzystamy kwiatostan, poszczególne kwiaty, czy płatki. Najzdrowsze są jednak młode liście i pędy, to właśnie je należy zrywać przed okresem kwitnienia. Niestety nie nadają się do przechowywania.
  • Mlecz (mniszek lekarski)
Maj to okres najbardziej obfitego kwitnienia. Jego liście możemy zbierać do czerwca, pąki od kwietnia do października, a korzenie wczesną wiosną i jesienią. Młode listki warto dodać do sałaty. Liście można przyrządzić jak szpinak, a także dodać je do zup, np. korzenie – jak marchew. Z pąków można zrobić syrop, miód, a nawet wino lub po prostu je zamarynować!

Właściwości: roślina ta jest źródłem witamin B, C, beta-karotenu, minerałów. Dodatkowo, przyśpiesza trawienie, korzystnie wpływa na pracę wątroby, działa moczopędnie i antystresowo.
  • Nasturcja
To roślina charakteryzująca się żółtymi oraz pomarańczowymi kwiatami, które możemy spotkać od czerwca do pierwszych przymrozków. Jeść możemy kwiaty oraz liście, które mają intensywny i ostry smak. Nadają się do potraw z serem, jajkami, czy jako dodatek do surówek. Pojawia się ona również w sufletach, pasztetach i zapiekankach.

Właściwości: zawiera sole mineralne, olejki eteryczne i błonnik. Ma działanie bakteriobójcze.
  • Pokrzywa
Nasza dość popularna pokrzywa okazuje się całkiem ciekawym dodatkiem kulinarnym. Do jedzenia używa się młodych wierzchołków z listkami, które najsmaczniejsze są w okresie wiosennym (kwiecień). Aby zniwelować parzenie pokrzywy, należy przelać ją wrzątkiem. Dodawać ją można do zup, sałatek, sosów.

Właściwości: zawiera dużo żelaza, wapń, fosfor, magnez, kwasy organiczne, witaminy i błonnik. Hamuje krwawienia, pobudza produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny, wzmacniając organizm.
 
  • Bratek polny (fiołek trójbarwny)
Ten apetyczny kwiat ma najczęściej górne płatki w kolorze fioletu, boczne i dolny – żółte. Bardzo dobrze komponuje się z sałatkami, daniami warzywnymi, zupami, a nawet z sałatkami owocowymi!

Właściwości: zawiera dużo witaminy C i mikroelementy. Reguluje przemianę materii, wzmacnia naczynia krwionośne, działa moczopędnie i odtruwa organizm.
 
  • Podbiał pospolity
Łodyga tej rośliny jest pokryta czerwonawymi łuskami i zakończona koszyczkiem żółtych kwiatów. Kwitnie w marcu, a jego część jadalną stanowią kwiaty i młode liście z łodyżkami. Po ususzeniu kwiatów można je parzyć jak herbatę albo zrobić z nich syrop. Można przygotować je jak szpinak, smażyć, dodać do sałatek, zup, farszów.

Właściwości: jest on źródłem kwasów organicznych, minerałów i mikroelementów. Ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Łagodzi podrażnienie dróg oddechowych przy przeziębieniu.

Aneta Strelau mgr dietetyki klinicznej, certyfikowany europejski specjalista leczenia otyłości (cert. SCOPE), Członkini Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Dietetyków DIETS/ EFAD, Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i Na Diecie Bezglutenowej, Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, wiceprezes Fundacji promującej sport wśród dzieci i młodzieży „Warszawska Asocjacja Rugby. Właścicielka Poradni ,,Dietetyki Klinicznej Strelau”, Autorka ,,Poradnika dietetycznego dla Pacjenta z cukrzyca 2 cz. I” Poradnika dietetycznego dla Pacjentów z cukrzyca 2 cz. II” , ,, Dieta dla Dziecka”, ‘’Żywienie osób starszych w praktyce”. Specjalista w zakresie leczenia otyłości oraz dietoterapii chorób autoimmunologicznych dzieci i dorosłych. Zajmuje się również poradnictwem dla dzieci objętymi opieką specjalistycznych poradni zaburzeń neurorozwojowych na terenie Warszawy. Wykładowca, uczestniczka licznych kongresów dotyczących żywienia klinicznego i chorób metabolicznych. Ekspert w licznych kampaniach edukacyjnych, w programach TV oraz w audycjach radiowych.
www.strelau.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Strzelce Opolskie
6°C
wschód słońca: 07:42
zachód słońca: 15:46
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Strzelcu

kiedy
2025-01-06 16:00
miejsce
Strzelecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-06 18:30
miejsce
Strzelecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-25 16:00
miejsce
Strzelecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-08 18:00
miejsce
Strzelecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany