reklama
kategoria: Zdrowie
9 marzec 2023

Dbaj o swoje zdrowie nie tylko od święta

zdjęcie: Dbaj o swoje zdrowie nie tylko od święta / pixabay/2261006
Światowy Dzień Nerek powstał z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek, obchodzony od 2006 r. w drugi czwartek marca.
REKLAMA
Z chorobami nerek zmaga się co dziesiąty Polak. Grupą najbardziej narażoną są osoby z nadciśnieniem tętniczym, po 60. roku życia, a także cierpiące na tzw. zespół metaboliczny.

Przewlekła choroba nerek (PChN) to drugie, po nadciśnieniu tętniczym, schorzenie przewlekłe, na które cierpią Polacy. Choroba ta jest na tyle podstępna, że blisko 90% pacjentów nie wie, że choruje na PChN, gdyż choroba we wczesnym stadium  nie daje żadnych objawów.

Funkcja nerek

  • usuwanie zbędnych lub szkodliwych substancji z organizmu poprzez filtrację krwi przez okres 24h na dobę, w celu usunięcia z niej toksyn, nadmiaru soli, mocznika i innych zbędnych produktów przemiany materii. Równocześnie w nerkach zachodzi proces resorpcji, w wyniku którego substancje wartościowe dla organizmu są w nim zatrzymywane;
  • regulowanie poziomu płynów ustrojowych w organizmie, poprzez zatrzymywanie lub zwiększanie wydalania płynów wraz z moczem, w zależności od ilości płynów w organizmie;
  • wspomaganie regulacji wartości ciśnienia tętniczego krwi;
  • wspomaganie regulacji ilości czerwonych krwinek we krwi;
  • wpływ na równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, ponieważ nerki są jednym z głównych narządów, które regulują pH, poprzez wydalanie odpowiednich ilości związków zasadowych oraz odtwarzanie zużytych związków zasadowych.

Jak dbać o nerki?

  1. Regularna aktywność fizyczna pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, obniżyć ciśnienie krwi oraz zmniejszyć ryzyko chorób nerek.
  2. Zdrowa dieta może pomóc w utrzymaniu optymalnej masy ciała, obniżeniu ciśnienia krwi, zapobieganiu cukrzycy i chorobom serca, a także innym chorobom nerek. Należy ograniczyć spożycie soli do zalecanego dziennego spożycia sodu wynoszącego 5-6 gramów soli, czyli około jednej łyżeczki. Ograniczenie to obejmuje również sól już zawartą w żywności. Aby zredukować spożycie soli, warto ograniczyć ilość spożywanej żywności przetworzonej i restauracyjnej oraz unikać dodawania soli do potraw. Łatwiej kontrolować ilość spożywanej soli, jeśli przygotowujemy jedzenie ze świeżych składników samodzielnie.
  3. Warto pamiętać, że co druga osoba z cukrzycą może nie wiedzieć o swojej chorobie. Dlatego ważne jest regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi jako część rutynowej kontroli zdrowia, szczególnie dla osób w wieku średnim i starszych. Ponadto, u połowy osób z cukrzycą może wystąpić choroba nerek, jednak odpowiednie monitorowanie i kontrola tej funkcji może pomóc w jej zapobieganiu. Zaleca się regularne badanie krwi i moczu w celu monitorowania czynności nerek.
  4. Niemal połowa osób z nadciśnieniem może nie zdawać sobie z tego sprawy, dlatego regularne pomiar ciśnienia krwi jest bardzo ważne jako część ogólnej kontroli zdrowia, szczególnie dla osób w średnim i starszym wieku. Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do uszkodzenia nerek, a ryzyko choroby wzrasta, gdy nadciśnienie łączy się z innymi czynnikami ryzyka, takimi jak cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu czy choroby sercowo-naczyniowe. Dobra kontrola ciśnienia krwi znacznie zmniejsza ryzyko tych powikłań.
    Prawidłowe ciśnienie krwi u osób dorosłych wynosi 120/80. Nadciśnienie rozpoznaje się, jeśli mierzone w dwóch różnych dniach odczyty skurczowego ciśnienia krwi w oba dni wynoszą ≥140 mmHg i / lub odczyty rozkurczowego ciśnienia krwi w oba dni wynoszą ≥90 mmHg (WHO).

    Jeśli ciśnienie krwi stale utrzymuje się powyżej normy (szczególnie, jeśli jesteś młodą osobą), zgłoś się do lekarza. Specjalista oceni ryzyko dalszego rozwoju choroby, potrzebę modyfikacji stylu życia, a w razie potrzeby przepisze odpowiednie leki.
  5. Optymalny poziom spożycia płynów powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb, zależnie od wielu czynników, takich jak warunki klimatyczne, poziom aktywności fizycznej, stan zdrowia, ciąża, karmienie piersią itp. Chociaż standardowe zalecenie sugeruje spożycie 8 szklanek (2 litrów) wody dziennie dla zdrowych osób przebywających w komfortowych warunkach klimatycznych, to jednakże ta ilość może się różnić dla każdej osoby. W zależności od okoliczności, może być konieczne spożywanie większej ilości płynów, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie organizmu.
  6. Palenie tytoniu spowalnia przepływ krwi przez nerki. W rezultacie zmniejsza się zdolność tych narządów do prawidłowego funkcjonowania. Palenie zwiększa ryzyko raka nerki o 50%.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Strzelce Opolskie
6°C
wschód słońca: 07:41
zachód słońca: 15:45
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Strzelcu

kiedy
2025-01-06 16:00
miejsce
Strzelecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-06 18:30
miejsce
Strzelecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-25 16:00
miejsce
Strzelecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-08 18:00
miejsce
Strzelecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany