reklama
kategoria: Zdrowie
13 styczeń 2021

Czy masz cukrzycę

fot. nadesłane
Cukrzyca to już prawdziwa epidemia – tylko w naszym kraju choruje na nią blisko 3 mln osób! Zatrważające jest to, że chorych na całym świecie przybywa dosłownie z dnia na dzień i obecnie jest ich już 347 mln. Co ważne, cukrzyca nie pojawia się z dnia na dzień i pracujemy na nią całe życie! Dodatkowo, jej objawy postępują stopniowo, a ich bagatelizowanie może wiązać się ze znacznym postępem choroby. Jednak da się nad nią zapanować – można wytoczyć jej wojnę i przejąć kontrolę nad własnym zdrowiem. Wystarczy tylko wiedzieć jak.
REKLAMA
  • Trzy podstawowe objawy cukrzycy

Każdy z nas ma gorsze dni, aczkolwiek niewątpliwie senność, wzmożone pragnienie i spadek wagi mogą sugerować problemy związane z cukrzycą.

Każdy z nas ma gorsze dni, aczkolwiek niewątpliwie senność, wzmożone pragnienie i spadek wagi mogą sugerować problemy związane z cukrzycą. Winowajców tego stanu może okazać się całe mnóstwo: brzydka pogoda lub pora roku, nadmiar obowiązków w pracy i w domu, wciąż odkładany wyjazd na urlop. Jednak należy zwrócić uwagę, że kolejne kawy nie rozwiązują problemu, a senność jest coraz bardziej uciążliwa. Gdy dodatkowo obserwujemy nagłe zmiany nastroju, pojawianie się niepokoju lub nawet stanów depresyjnych, często z kołataniem serca i drżeniem rąk, warto sobie zadać pytanie o prawdziwą przyczynę tego stanu.

Każdy z nas ma gorsze dni, aczkolwiek niewątpliwie senność, wzmożone pragnienie i spadek wagi mogą sugerować problemy związane z cukrzycą. Bywa również tak, że objawy rozwijającej się choroby mogą nawet początkowo „cieszyć”. I tego właśnie doświadczają osoby z nadwagą, gdyż mają apetyt, który zaspokajają, a mimo to chudną. Spadek masy ciała może powodować choroba – cukier jest wydalany z moczem, więc organizm zaczyna pobierać potrzebną energię do przemian metabolicznych z własnych zapasów.
 
  • Dbam o siebie, a mam…

Inną kategorią są sprawy związane z naszym samopoczuciem i higieną osobistą. Nieświeży oddech kojarzymy z brakiem higieny jamy ustnej. Sygnalizacją problemu może być fakt, że mimo przestrzegania zasad woń naszego oddechu jest charakterystycznie słodka o zapachu acetonu, wówczas może to sugerować cukrzycę.

Podobnie, gdy zmagamy się z przeróżnymi schorzeniami dziąseł w postaci stanów zapalnych lub pleśniawek, a nawet gdy stwierdzamy zaburzenia smaku, choć te zdarzają się sporadycznie.

Następnym możliwym symptomem są niektóre zmiany skórne. Bywają widoczne, np. w postaci ropnych wykwitów, przetłuszczenia skóry, grzybicy paznokci, inne odczuwamy w formie natrętnego swędzenia skóry.

Warto wiedzieć, że cukrzyca sprzyja zakażeniom i utrudnia gojenie się ran. Większe niż zazwyczaj ilości wypadających włosów to jeszcze jeden element zbliżający nas do końca układanki, jaką jest diagnoza cukrzycy.
 
  • Przewlekłe zmęczenie czy cukrzyca?

Niebezpiecznie jest ignorować sygnały, które kojarzymy ze zmęczeniem. Często zdarza się, że mamy napięty program dnia i z tym łączymy pojawiające się dolegliwości. Pogorszenie wzroku przypisujemy długotrwałej pracy przed komputerem lub czytaniem przy nieodpowiednim świetle. Jednak, gdy następuje ono w krótkim czasie, a możliwości oczu zmniejszają się radykalnie (świetnie dobrane okulary nagle „przestają działać”), musimy wyciągnąć odpowiednie wnioski. Dodatkowym argumentem będą przekrwione spojówki.
 
  • Późne rozpoznanie cukrzycy

Postawienie właściwej diagnozy wcale nie jest takie łatwe. Jednak zazwyczaj okazuje się, że sami jesteśmy sobie winni.
Osoby starsze o wiele łatwiej jest zdiagnozować, gdyż odwiedzają lekarza dość często w związku z innymi dolegliwościami. Poprzez badania jakim się poddają cukrzyca może być przypadkowo wykryta. Inaczej wygląda sytuacja wśród ludzi młodych, gdyż w ich przypadku dopiero ostre objawy skłonią ich do wizyty u lekarza. To właśnie dlatego wykryta u tych osób cukrzyca jest już w bardzo zaawansowanym stopniu. Szacuje się, że w Polsce żyje powyżej dwóch milionów cukrzyków, a blisko połowa z nich (!!!) nie wie o swojej chorobie.
 
  • Powikłania i zagrożenia
 
  • Niekontrolowany wzrost stężenia glukozy we krwi może spowodować śpiączkę cukrzycową, która u osób starszych zwiększa ryzyko powikłań (infekcje płuc, zawał serca, udar mózgu).
  • Cukrzycy są 2- lub 4-krotnie częściej narażeni na choroby serca niż ludzie zdrowi.
  • Choroba przyspiesza powstawanie zaćmy oraz zwiększa ryzyko jaskry. U diabetyków przypadki ślepoty są aż 25-krotnie częstsze.
  • Cukrzyca może prowadzić do tzw. marskości wrotnej wątroby ze stłuszczeniem. Choroba sprzyja także rozwojowi kamicy żółciowej.
  • Cukrzycę można oswoić!

Pamiętaj, że nie musisz cierpieć z powodu cukrzycy, ale zależy to tylko i wyłącznie od Ciebie. Jeżeli nie chcesz chorować, nie wystarczy tylko dieta, tutaj zmianie musi ulec cały styl życia. W dzisiejszych czasach nie jest to zadanie łatwe, jednak możliwe. Dzięki odpowiednim nawykom żywieniowym (czytaj w kolejnych artykułach) możemy wyregulować gospodarkę glukozy we krwi. Nieodłącznym elementem tej zmiany jest również uprawianie sportu – co najmniej 3 razy w tygodniu po pół godziny, to minimum na które musimy znaleźć czas bez żadnych wymówek. Sport zmniejsza tak zwaną insulinooporność tkanek w organizmie, pozwalając na właściwy metabolizm glukozy.

Nie ignoruj swojego zdrowia, cukrzyca nie bierze się znikąd. Jest ona ciężką konsekwencją naszego funkcjonowania. Oto kilka rad, jak utrzymać prawidłowy poziom cukru:
 
  • Spożywanie posiłków nie krócej niż 3 godziny, nie dłużej niż 5 godzin po sobie.
  • Unikanie produktów bogatych w cukier, czytanie etykiet! (glukoza, fruktoza, syropglukozowo-fruktozowy).
  • Jedzenie dużej ilości warzyw (przynajmniej 500-700g/dzień).
  • Jedzenie orzechów, pestek, ryb, niewielkich ilości olejów roślinnych.
  • Unikaniu nadmiaru mięsa w diecie – można je zastąpić warzywami strączkowymi, tofu, ewentualnie rybami lub jajami.
  • Unikanie soków owocowych kartonowych oraz napojów gazowanych, należy je zamienić na soki warzywne, bądź warzywno-owocowe (nie kupne!).
  • Picie co najmniej 1,5 litra wody dziennie.
  • Rezygnacja ze słodyczy, fast-foodów, słonych przekąsek.
  • Jedzenie produktów zbożowych z pełnego przemiału: chleb, kasze, makarony.
  • Włączeniu aktywności fizycznej na co dzień.

Działaj zawczasu, aby ten problem nie dotyczył również Ciebie! Tylko Wy sami możecie wpłynąć na swoje zdrowie i dbać o to, by nigdy nie zachorować.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Strzelce Opolskie
7.6°C
wschód słońca: 07:42
zachód słońca: 15:46
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Strzelcu

kiedy
2025-01-06 16:00
miejsce
Strzelecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-06 18:30
miejsce
Strzelecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-25 16:00
miejsce
Strzelecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-08 18:00
miejsce
Strzelecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany