reklama
kategoria: Na Sygnale
12 styczeń 2023

Mija rok od powołania Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości

Mija dokładnie rok od powołania Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. "W tym czasie policjanci CBZC przeprowadzili niemal 100 realizacji, w wyniku których zarzuty usłyszało ponad 230 osób" - poinformował podkomisarz Marcin Zagórski z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
REKLAMA

"12 stycznia ubiegłego roku weszła w życie ustawa, która powołała nową jednostkę policji – Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Jednostka, której zadaniem ma być walka z cyberzagrożeniami, jest odpowiedzią na stale rosnącą skalę cyberprzestępstw i pojawiające się nowe zagrożenia w sieci" - wyjaśnił podkomisarz Marcin Zagórski.

Policjant podkreślił, że od początku powstawania nowego biura istotnym elementem była rekrutacja funkcjonariuszy pełniących dotychczas służbę w policyjnych komórkach ds. zwalczania cyberprzestępczości. "Swoją chęć przejścia do CBZC zadeklarowało łącznie prawie 900 policjantów. Po wstępnej weryfikacji dokumentów, przeprowadzono bardzo dużo rozmów z policjantami – niemal 650 osób. Proces rekrutacji pozytywnie przeszło ponad 320 funkcjonariuszy" - podał.

"12 lipca 2022 to ważna data w funkcjonowaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Tego dnia policjanci pełniący służbę w komórkach ds. zwalczania cyberprzestępczości w KGP i w komendach wojewódzkich przeszli do CBZC a wraz z nimi większość prowadzonych przez nich spraw. To ten moment można uznać za faktyczny start Biura" - zaznaczył.

Według danych od momentu powołania nowego Biura, funkcjonariusze CBZC przeprowadzili niemal 100 realizacji w całej Polsce. "W ich wyniku zarzuty przedstawiono 234 osobom, a 46 z nich zostało tymczasowo aresztowanych. W kilku przypadkach udało się zablokować znaczące kwoty pieniędzy, ponadto policjanci CBZC zabezpieczyli mienie na łączną sumę 33 milionów złotych" - wskazał.

"Jednym z najważniejszych wydarzeniem była pierwsza duża realizacja Biura, podczas której zatrzymano 44 podejrzanych oraz przeszukano 82 miejsca w których zabezpieczono około 350 nośników cyfrowych z ok. 15,5 tys. plikami przedstawiającymi seksualne wykorzystywanie dzieci" - przypomniał policjant.

Kolejne akcje policjantów CBZC były skierowane głównie wobec oszustów internetowych. "W połowie listopada policjanci rozbili sześcioosobową grupę podejrzaną o dokonanie szeregu oszustw internetowych na szkodę jednego z międzynarodowych portali sprzedażowych na łączną sumę strat 250 tysięcy złotych" - podał.

Natomiast pod koniec listopada CBZP zatrzymało dwóch mężczyzn w wieku 32 i 34 lat, którzy zamieszczali ogłoszenia z "pracą poza granicami RP". "Dysponując danymi personalnymi potencjalnych zainteresowanych pracą, rejestrowali szereg numerów telefonów, zakładali w różnych bankach rachunki oraz konta na jednym z serwisów aukcyjnych w wyniku czego możliwe było zawieranie umów kredytowych. W wyniku działalności przestępczej sprawcy zawarli co najmniej 120 umów na łączną kwotę około 150 tysięcy złotych oraz usiłowali zawrzeć ponad 100 umów na kwotę około 350 tysięcy złotych" - tłumaczył.

"Kolejna akcja miała miejsce pod koniec grudnia. Funkcjonariusze zatrzymali pięć osób w wieku od 23 do 32 lat podejrzanych o popełnianie szeregu oszustw, w tym oszustw komputerowych. W wyniku działań policjantów w dwóch warszawskich mieszkaniach zabezpieczono aktywną, nielegalną infrastrukturę teleinformatyczną składającą się z komputerów, terminali komputerowych sterujących tzw. simboxami, telefonów komórkowych, routerów, switchy i modemów. Urządzenia te były wykorzystywane do tworzenia na dużą skalę fikcyjnych kont w mediach społecznościowych, komunikatorach i na platformach sprzedażowych" - dodał. (PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

bf/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Strzelce Opolskie
3°C
wschód słońca: 07:43
zachód słońca: 16:03
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Strzelcu

kiedy
2025-01-25 16:00
miejsce
Strzelecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-08 18:00
miejsce
Strzelecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-15 19:00
miejsce
Powiatowe Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-21 18:30
miejsce
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany