Konsekwencje dla cudzoziemców lekceważących prawo
Pracownicy ochrony jednego ze strzeleckich marketów zatrzymali dwóch mężczyzn narodowości kaukaskiej, który dokonali kradzieży kilku butelek markowego alkoholu. Jakby tego było mało jeden z mężczyzn przyjechał na miejsce zdarzenia kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości. Policyjne badanie alkomatem wykazało promil alkoholu w jego organizmie. Samochód, którym przyjechali został usunięty na policyjny parking strzeżony. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyzn i doprowadzili ich do komendy Policji. W toku czynności ustalono, że byli to obywatele Gruzji a wobec jednego z nich wydana już była decyzja o nakazie powrotu do kraju pochodzenia. Obcokrajowcy kolejne 48 godzin spędzili w areszcie.
36-letniemu mężczyźnie, który już posiadał decyzję o nakazie powrotu do kraju pochodzenia został przedstawiony zarzut kradzieży. Drugiemu mężczyźnie, przedstawiono zarzut kradzieży oraz kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Dodatkowo Straż Graniczna wszczęła wobec 33-latka postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania go do opuszczenia kraju. Decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu wydaje się cudzoziemcowi m.in. gdy wymagają tego względy ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego Rzeczypospolitej Polskiej.
W przypadku wszystkich zdarzeń z obcokrajowcami nielegalnie przebywającymi na terenie naszego kraju Policja powiadamia Straż Graniczną. Tutaj również organ Straży Granicznej został powiadomiony o zatrzymaniu Gruzinów i co było jego powodem. Nie ma miejsca na bezkarność obcokrajowców popełniających czyny zabronione.
Straż Graniczna informuje, że cudzoziemcy, którzy uporczywie naruszają polskie prawo zagrażając porządkowi i bezpieczeństwu publicznemu, będą bezwzględnie przymusowo doprowadzani do granic ich krajów pochodzenia, gdzie będą przekazywani ich władzom. Od początku 2024 roku w Śląskim Oddziale Straży Granicznej 28 cudzoziemcom wydane zostały decyzje administracyjne, wiążące się z wieloletnim zakazem wjazdu do strefy Schengen (od 5 do 10 lat) oraz z koniecznością przymusowego doprowadzenia do granicy ich państw pochodzenia i przekazania władzom tych państw. Większość z nich (19 osób) stanowią obywatele Ukrainy. Pozostałe osoby są obywatelami Gruzji, Mołdawii, Białorusi, Pakistanu i Zimbabwe.