30 styczeń 2024

Strzelce Opolskie: miasto na skraju gór

zdjęcie: Strzelce Opolskie: miasto na skraju gór
Znajdź się w sercu miasta, które rozwijało się na północno-wschodnim stoku Garbu Chełmu.
REKLAMA

Tego szukamy w Strzelcach Opolskich

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Strzelce Opolskie, Strzelce Opolskie pogoda, praca Strzelce Opolskie, PKS Strzelce Opolskie, PUP Strzelce Opolskie, CKZIU Strzelce Opolskie.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Strzelcach Opolskich, tutaj możesz przeczytać kilka słów o ich historii.

Bądź na bieżąco z faktami w Twoim Mieście!
W pierwotnym okresie istnienia tego obszaru znajdowała się tu osada targowa otoczona lasem, wzmiankowana już w 1234 r. Nazwa osady, Strelecz (strzelec), odnosiła się do książęcych strzelców-łowców, którzy organizowali polowania na zwierzynę leśną w okolicy. W 1273 r. osada została zniszczona podczas najazdu księcia krakowskiego Bolesława V Wstydliwego.

W 1290 r. książę opolski Bolko I ustanowił osadę z prawem niemieckim. Prawdopodobnie około 1292 r. Strzelce otrzymały prawa miejskie. Korzystne położenie na szlaku handlowym z Wrocławia do Krakowa sprzyjało rozwojowi miejscowości.

W 1323 r. w wyniku podziału spuścizny po Bolku I Opolskim utworzyło się odrębne księstwo strzeleckie, rządzone przez pół wieku przez księcia Alberta. W 1327 r. złożył on hołd lenny królowi Czech, co podporządkowało Strzelce władzy czeskiej, współdzieląc losy polityczne Śląska. W 1362 r. miasto zostało ponownie założone na prawie magdeburskim. W latach 70. XIV wieku z powodu braku męskiego potomka księcia Alberta niewielkie księstwo powróciło pod panowanie władców Opola. W 1379 r. zmieniono nazwę miasta na Wielkie Strzelce.

W 1526 r. po bezpotomnej śmierci Ludwika II Jagiellończyka tron Czech objął arcyksiążę austriacki Ferdynand Habsburg. W 1532 r. zmarł ostatni książę z linii Piastów opolskich, Jan II Dobry. Po ponad dwóch wiekach panowania Habsburgów, w 1742 r. miasto zostało włączone do Prus.

Na przełomie XVIII i XIX wieku rozpoczęła się intensywna industrializacja Górnego Śląska, a jednym z głównych inicjatorów był hrabia Andreas von Renard, właściciel dóbr strzeleckich. Szybki rozwój miasta rozpoczął się szczególnie po 1880 r., kiedy uruchomiono linię kolejową Opole – Bytom. Ważną rolę w lokalnym przemyśle odegrały fabryka maszyn rolniczych i odlewnia żelaza.

Podczas II wojny światowej, pod koniec stycznia 1945 r. Strzelce Wielkie zostały zajęte przez Armię Czerwoną. W zemście za rzekome zabójstwo swojego oficera, Sowieci prawie całkowicie zniszczyli miasto (75% zabudowy). Zgodnie z decyzjami jałtańsko-poczdamskimi Strzelce zostały przyłączone do Polski. Po wysiedleniu Niemców przybyli polscy osadnicy, a większość miejscowej ludności z pozytywnym wynikiem przeszła weryfikację narodowościową. W 1948 r. zmieniono nazwę na Strzelce Opolskie. W 1950 r. istniejący od XVIII wieku powiat strzelecki został włączony do nowego województwa opolskiego.

Od lat 90. XX wieku Strzelce Opolskie stanowią istotny ośrodek mniejszości niemieckiej na Opolszczyźnie. Od 1999 r. ponownie pełnią funkcję stolicy powiatu w województwie opolskim.
Nie daj się zaskoczyć! Sprawdź prognozę pogody w Strzelcach Opolskich.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Strzelce Opolskie
11.3°C
wschód słońca: 05:08
zachód słońca: 20:18
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Strzelcu

kiedy
2024-05-11 19:00
miejsce
Powiatowe Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-26 18:00
miejsce
Strzelecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-11 19:00
miejsce
Strzelecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-12 18:00
miejsce
Miejsko Gminny Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany