reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
15 październik 2024

Aukcja „Przyjaciele dla Muzeum POLIN” odbędzie się w środę

zdjęcie: Aukcja „Przyjaciele dla Muzeum POLIN” odbędzie się w środę / fot. PAP
fot. PAP
Osiemnaście dzieł wybitnych współczesnych artystów, m.in. Sasnala, Drożyńskiej, Olbińskiego, Horowitza, Żmijewskiego znajdzie się na charytatywnej aukcji sztuki „Przyjaciele dla Muzeum POLIN”, która odbędzie się w 16 października w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
REKLAMA

W żydowskiej filantropii liczba 18 ma szczególne znaczenie. Symbolizuje życie i szczęście – tradycyjnie darowizny z okazji ważnych wydarzeń wynoszą 18 lub wielokrotności tej liczby. Właśnie tyle dzieł zgromadzonych zostało na charytatywnej aukcji na rzecz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, który jest inicjatorem i współzałożycielem Muzeum POLIN.

„Prace, które będą licytowane na aukcji, przekazali artyści i artystki oraz kolekcjonerzy i kolekcjonerki. Często współpracowali oni z muzeum przy wystawach oraz projektach artystycznych i jest im bliska misja naszej instytucji” - zaznaczyła w rozmowie z PAP koordynatorka aukcji Agnieszka Dulęba-Wołodkiewicz ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.

„Zależało nam, aby z okazji 10. urodzin Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotować program, który byłby istotnym wsparciem dla tej instytucji; zajmujemy się przecież jako Stowarzyszenie gromadzeniem funduszy dla tego Muzeum. Tak zrodziła się idea aukcji. Bardzo szybko na naszą inicjatywę zareagowała DESA Unicum, artyści oraz grono artystów i kolekcjonerów, z czego się bardzo cieszymy i czekamy z zaciekawieniem na środową aukcję” - dodała koordynatorka wydarzenia.

Autorami i autorkami osiemnastu dzieł, które będzie można wylicytować, są: Wilhelm Sasnal, Monika Drożyńska, Paweł Kowalewski, Małgorzata Rittersschild, Rafał Olbiński, Artur Żmijewski, Tadeusz Rolke, Agnieszka Brzeżańska, Honzy Zamojski, Guy Yanai, Tomasz Poznysz, Hel Enri, Majer Kirszenblat, Zuzanna Hertzberg, Ryszard Horowitz, Michał Zaborowski, Alfred Aberdam i Wojciech Bąkowski.

Obrazy można jeszcze oglądać w galerii „Dziedzictwo” lub na stronie internetowej Domu Aukcyjnego DESA Unicum. Przygotowano również efektowny katalog.

Na aukcji znajdą się m.in. dwie prace Wilhelma Sasnala: linoryt barwny i linoryt czarno-biały. Linoryt barwny, przedstawiający trzy postaci na tle tonącego w zieleni abstrakcyjnego krajobrazu, powstał specjalnie dla Muzeum POLIN z okazji indywidualnej wystawy artysty w 2021 roku pod tytułem „Taki Pejzaż”.

Wilhelm Sasnal, rocznik 1972, artysta wizualny, malarz, był współtwórcą grupy artystycznej „Ładnie”. Jego malarstwo traktowane było jako głos pokolenia młodych ludzi, których doświadczenia mocno związane były z przemianami lat 80. i 90. „Historia Żydów polskich jest immanentną częścią historii Polski. Nie można mówić o jednej bez tej drugiej. W tym kraju sprawy żydowskie odbijają się w sprawach nieżydowskich i vice versa. Na dobre i na złe” - zauważa Sasnal w komentarzu zamieszczonym w katalogu.

„Czuję się wyjątkowo wyróżniony, że moja praca została włączona w aukcję Muzeum, którego geneza jest unikatowa w skali światowej. Humanitarne wartości i działalność instytucji są mi szczególnie bliskie” - zaznacza z kolei Rafał Olbiński, którego obraz „Sonata księżycowa” będący wyrazem hołdu malarza złożonego muzyce, również znajdzie się na aukcji. „Sonatę księżycową” Beethoven zadedykował swojej ukochanej, hrabinie Giuliecie Guicciardi. To właśnie jej wizerunek stał się inspiracją dla Olbińskiego. Na skroni śpiącej piękności artysta umieścił postać pianisty zasiadającego przy fortepianie. Rafał Olbiński, rocznik 1943 jest malarzem, ilustratorem. W swoich obrazach przedstawia bajkowy świat z pogranicza snu w który wprowadza intrygujące postaci ludzi, ptaków, w którym pojawiają się tęcze, obłoki, bezmiar nieba.

Hel Enri, zmarła w 1970 r. malarka, właściwie nazywała się Helena Berlewi. Swój pierwszy obraz, który zachwycił jej syna, słynnego awangardzistę Henryka Berlewiego, namalowała mając 79 lat. W Muzeum POLIN w 2024 roku miała miejsce „Bio-faktura” - wystawa malarstwa Hel Enri, na której zaprezentowano twórczość tej niezwykłej artystki z kolekcji Fundacji Art & Modern. Pracę „Jesienna abstrakcja roślinna”, która będzie licytowana na aukcji, prezentowano na tamtej wystawie. Obraz jest typową dla artystki kompozycją inspirowaną światem roślin i zwierząt.

Artur Żmijewski, rocznik 1966 jest fotografem, filmowcem, artystą wizualnym. W swoich pracach fotograficznych i filmowych dokonuje wizualnej, zaangażowanej analizy wydarzeń historycznych, które mają mają wpływ na współczesność. Cykl fotograficzny, z którego pochodzi zdjęcie przeznaczone na licytację, został przygotowany na konkurs upamiętniający Kibuc Grochów w Warszawie. W założeniu artysty kolaże miały być nanoszone na mury budynków znajdujących się w miejscu dawnego kibuca - jego domów i pól uprawnych. Jak mówi artysta: „są na nich przedstawione ładne kwiaty, owoce, warzywa i ładni ludzie”.

To tylko kilka nazwisk spośród osiemnastu wybitnych twórców, o których mówi Piotr Wiślicki przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce „Przyjaciół nigdy nie jest za wielu. Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w aukcji i licytowania, a przede wszystkim do dołączenia do grona przyjaciół Muzeum. Wyruszmy razem w drugą dekadę Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN”.

„Od 10 lat uczymy siebie i tych, którzy chcą z nami rozmawiać, o otwartości na osoby różniące się od nas samych, uwrażliwiamy siebie i innych na wykluczenie oraz dyskryminację(…). Zmieniamy charakter rozmowy o polskich Żydach, odczarowujemy mity i przełamujemy tabu, przywracamy mało znaną historię Polski, zapomnianą przeszłość polskich miast i miasteczek. Staramy się wspólnie – na nowo – odkrywać lokalną historię. Dziękuję darczyńcom aukcji – artystom i kolekcjonerom, a także partnerowi aukcji – DESIE Unicum za wiarę w naszą misję. Dziękuję Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny w Polsce za kolejną inicjatywę, która wspiera i promuje Muzeum” - podkreślił zapowiadając jutrzejszą licytację dzieł Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Aukcja dzieł sztuki „Przyjaciele dla Muzeum POLIN”, którą organizuje Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny wraz z Domem Aukcyjnym DESA Unicum, odbędzie się 16 października w siedzibie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. (PAP)

autorka: Anna Bernat

abe/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Strzelce Opolskie
4.9°C
wschód słońca: 06:43
zachód słońca: 16:17
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Strzelcu

kiedy
2024-11-16 16:30
miejsce
Miejsko Gminny Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-20 19:00
miejsce
Powiatowe Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 16:00
miejsce
Strzelecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-06 16:00
miejsce
Strzelecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany